Plaka Tanıma Sistemi

PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

Plaka tanıma sistemi bütün araçların sahip olduğu plakaların okunması üzerine kurulmuştur. Plaka tanıma sistemi aracın önünde ve arkasında bulunan plakaların yol üzerine uygun  açı ile yerleştirilen bir kamera aracılığı ile görüntüsünün alınıp daha sonra yazılımdan faydalanılarak aracın plaka bilgisi öğrenilir. Zaman içinde gelişen yazılım ve donanımlar plaka tanıma sistemlerinin daha kararlı şekilde çalışmasını sağlamıştır. Bu sayede plaka tanıma sistemleri birçok alanda kullanılmaya başladı. Plaka tanıma sisteminin en önemli avantajı bu bilgilerin saklanabilmesidir. Suç önleme / suç tespitinde oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Plaka okumak için ayrılan kameraya ek olarak başka bir kamera da aracı kullanan kişinin yüzünü kaydetmek için kullanılabilir.

Bu alanları söyle sıralayabiliriz.

Otoparklar:   Bu sistem sayesinde otopark giriş ve çıkışları kontrol edilir. Ücretli otoparklarda ise aracın para ödeyip ödemediği, otoparkta ne kadar kaldığı bilgileri bu sistem sayesinde tespit edilir.

Giriş Kontrol Noktaları: Belirli noktaların kontrolü için araçların plakalarını okuyarak güvenliğin sağlanmasına yardımcı olur.

Ücretli Geçiş Noktaları: Sistem sayesinde paralı yollara giren araçlar tespit edilmektedir.

Sınır Kontrol Noktaları: Plaka tanıma sistemi ülkeye giriş ve çıkışları kontrol ederek giriş yapan araçların kimlikleri tespit edilir.

Ceza Uygulama Noktaları: Plaka tanıma sistemi, hız ihlali, kırmızı ışık ihlali ve trafik kurallarına aykırı davranış yapan sürücüleri tespit eder.

Plaka tanıma sistemi daha kullanışlı olması sayesinde manyetik kartlar ve okuyucuların yerini almıştır. İlerleyen zamanlarda ise daha çok geliştirilerek araç içindeki kişilerin yüzünü tanımak için kullanılacağı söylenmektedir.

Bu gönderiyi paylaş